Skip to main content
Marka Tescilİsim Tescil

İsim Hakkı Alma

By Temmuz 8, 2022Ağustos 25th, 2023No Comments

İsim Hakkı Alma için markanızın ülke ve dünya çapında bilinen bir marka olmaması gerekmektedir. Bunu marka sorgulama ile araştırabilir ve markanızın tescil için müsait olduğunu tespit ettiğinizde marka isim hakkı almak için ilk adımı atmış olacaksınız. Markanızı ticarileştirebilmek, üretim veya hizmet olarak kullanabilmeniz için markanızı sadece size ait olmasını sağlamalısınız.

İsim hakkı alma, markanızın bilinirliğini artıran ve üretimlerin bir kurum veya kişi üzerinden yasal olarak ilerlemesini sağlar. Markanız büyüdükçe şubeleşmenizi ya da Franchising ile marka lisansı vermenizi sağlar. Marka isim hakkı almanız ile birlikte markanızın kampanya ve reklamlarda kullanılarak satışını olumlu yönde arttırmanızı sağlar.

İsim hakkı tescil başvurunuzu yapmadan önce yukarıda da belirttiğimiz gibi markaların benzerlik araştırılması yapılmalı ve marka sorgulamasında benzer markaların ya da isimlerin olup olmadığının araştırılması gerekmektedir. Marka sorgulamanızı Türk Patentin Marka Araştırma ekranından yapabilirsiniz, profesyonel yorumumuz markanızın sorgulamasını yaparken Türk Patent ve Marka Kurumu araştırmasına bağlı kalmamanız yönünde olacaktır. Bunun nedeni Türk Patent ve Marka Kurumu marka araştırma sorgulamasının en küçük değişikliklerde marka hakkında kesin sonuç veremeyişidir.

Örneğin; 1. marka de-sa olsun 2. marka ise desa bu 2 markanın araştırmasını Türk Patent ve Marka Kurumunda marka sorgulaması yaptığınızda – işaretinden dolayı benzer markayı size göstermeyecektir. Bu nedenle marka araştırmanızda profesyonel destek almalısınız, marka ve patent vekilliği yapan danışmanların harici olarak kullandığı marka araştırma yazılımları gerçeğe daha yakın sonuçlar verebilmektedir.

Markamcepte ile buraya tıklayarak markanızı ücretsiz olarak sorgulatabilir ve marka tescil işlemlerini başlatabilirsiniz. İsim hakkı almadan önce yapmış olduğunuz marka sorgulamasından sonra 2. adım ise markanıza ait bir logo tasarımının hazır olmasıdır. Markalar bir bütün olduğu için markanın -kelime ve + şekil yani logo olarak bir bütün olduğunun unutulmaması gerekmektedir.

Markanızın isim hakkını almadan önce markanızı güçlendirmeniz ve eşsiz kılmanız için dikkat çekici logolar oluşturmanızı öneriyoruz. Tüm bu detaylar dikkate alındığında markanız için profesyonel logo tasarım çalışması da yaptırmanız gerekmektedir.

Marka isim araştırmanız yapıldı ve marka logonuz hala hazır değilse size önerimiz profesyonel bir logo tasarım hizmeti alarak logo tasarımınızı yaptırmanız olacaktır. Profesyonel logo tasarım hizmeti için logo tasarlat linkine tıklayarak logo çalışmanızı başlatabilirsiniz.

Marka İsim Hakkı Nasıl Alınır?

İsim hakkı almadan önce aşağıdaki şartları yerine getiriyor olamanız gerekmektedi. Bu şartlar;

  • İsim Hakkına başvurmadan önce markanızın daha önce başkası tarafından kullanılıyor olmaması ve benzersiz olması gerekmektedir.
  • İsim hakkınız için tasarlanan logonuzun özel bir grafik çalışması yapılarak markanıza özel tasarlanmış olması gerekmektedir.

Yine markalar için geçerli olan benzerlik koşulu logolar için de geçerli olup, özellikle tanınmış markalara ait logo ve tasarımların benzerlik göstermemiş olması gerekmektedir.

  • İsim hakkınızı almadan önce markanız ile ilgili risk teşkil etmemesi için marka sorgulamanız ile birlikte logo sorgulamanızın da araştırılması gerekmektedir.

Markamcepte ile buraya tıklayarak markanızı ücretsiz olarak sorgulatabilir ve marka tescil işlemlerini başlatabilirsiniz.

Marka İsim Hakkı Nereden Alınır?

Marka İsim hakkı başvurusunu Türk Patent ve Marka Kurumu’na yapılmaktadır. İsim hakkı başvurunuzdan önce marka isim hakkı almak için gerekli evraklarınızın tamamlanmış olması ve markanızın sorgulama işlemlerinin yapılmış olması gerekmektedir. Marka tescil ön araştırmanızın yapılmaması ve marka tescili için gerekli evrakların bir araya getirilmemesi markanız için risk teşkil edecektir.

Bu nedenle marka ön araştırma ve marka sorgulama, marka tescil başvurunuzdan sonra olabilecek olumsuzluklar için markanız ile ilgili Türk Patent ve Marka Vekiline işlemlerinizi takip etmesi için yetki verebilirsiniz. Neden Marka Vekili ile işlemlerinizi yaptırmanız gerektiği ile ilgili sorunuzu şu şekilde cevaplandırabiliriz; marka başvurunuzun eksiksiz yapılması, markanızın profesyonel olarak sorgulanıp araştırılması ve işlemlerinizin hızlı bir şekilde tamamlanması gibi bir çok nedeni bulunmaktadır.

İsim Hakkı Almak için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından marka tescil ve isim hakkı başvurunuzdan önce aşağıdaki gerekli evrakların hazır olması gerekmektedir.

  • Başvuru sahibi tarafından doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulan marka ön müracaat formu
  • Markanız ile ilgili başvuracağınız logo tasarım çıktınız
  • İsim Hakkı işlemleriniz için ödenecek başvuru harç ücreti
  • Başvuru sahibine ait bilgiler ( isim, tc, adres, vergi no, vergi dairesi)

İsim hakkı alma başvuru işlemleriniz için ve marka tescil işlemleriniz için Markamcepte olarak profesyonel danışmanlık hizmeti sunmaktayız. Marka sorgulama, isim hakkı alma ile ilgili tüm sorularınız için bize ulaşabilir, marka patent uzmanlarımızdan ücretsiz markanızı araştırmasını talep edebilirsiniz. Markamcepte marka patent ve isim hakkı almak için buraya tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz 🙂