Skip to main content
Marka Tescil

Marka Tescil Nasıl Alınır

By Şubat 8, 2022Temmuz 20th, 2022No Comments

Marka Tescil Nasıl Alınır? Marka Tescil belirli bir amaç için kullanılan ürün, hizmet veya ürün satışı yapan bir  firmanın, diğer firma ya da kişilere ait olan ürünlerin birbirinden ayırt edilmesini sağlayan simge veya isimdir.

Marka Tescili, işletmelerin ticari alanda tanınıp ayırt edilmesini sağlayan bir kimliktir. Markanın İsmi, Logosu, özel işaret ve sembolleri ile ürünlerin şekli, rengi, ambalajı ile birlikte tüm simgeler markayı oluşturan öğelerdendir. Markalar 556 sayılı Markaların Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’ye göre ; Ortak Marka, Garanti Markası, Ticaret Markası ve Hizmet Markası olmak üzere toplam 4’e ayrılmaktadır.

Marka hangi kategoride yer alırsa alsın, Pazardaki yerinizi güvenceye almak, marka  güvenirliğinizi arttırmak ve marka kimliğinizi koruma altına almak için Marka Tescil işleminin yapılması gerekir. Marka Tescil Nasıl Alınır? yazımız aşağıdaki sorularınıza cevap bulabilme konusunda sizlere yardımcı olacaktır. İhtiyaç duyduğunuz tüm bu bilgilerin bir araya getirildiğimiz bu rehberden faydalanarak Marka Tescili başvuru işlemlerinize hızlı bir şekilde başlayabilirsiniz.

marka nedir

Marka Tescili Nedir?

Marka Tescili; Belirli bir amaç için kullanılan ürün, hizmet veya ürün satışı yapan bir  firmanın, diğer firma ya da kişilere ait olan ürünlerin birbirinden ayırt edilmesini sağlayan simge veya isimlerin Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından koruma altına alınmasıdır.

Marka Tescili yaptıran firma ve kişiler, 556 sayılı Markaların Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname kapsamında aşağıda yer alan hak ve ayrıcalıklara sahip olurlar.

 • Markanın Tescil kapsamına giren aynı veya benzer mal veya hizmetlerle ilgili olarak Tescilli Marka Sahibi; Tüketici üzerinde Tescilli Marka ile karıştırılma ihtimali olan herhangi bir işaretin ya da ismin tescilli markanın itibarından dolayı haksız kazanç elde eden veya tescilli markanın ayırt ediciliğine zarar verecek nitelikteki herhangi bir işaretin ya da ismin izinsiz kullanılmasının önlenmesini isteme hakkı bulunmaktadır.
 • Tescilli bir Markanın; Satışının sağlanarak Marka Tescili’nin devir edilebilmesi, miras yolu ile Marka Tescilinin intikal edilebilmesi, Marka Tescili kullanma hakkının lisans konusu olabilmesi, Marka Tescilinin rehin ve teminat olarak gösterilebilmesi.

Marka Tescil Nasıl Alınır?

marka tescili nasıl alınır

Marka Tescili, Türk Patent ve Marka Kurumu üzerinden Marka Tescil Başvuruları yapılır. Marka Tescil yaptıran markalar 10 yıl süre ile koruma hakkına sahip olurlar. Marka Tescil süre bitiminde Marka Yenileme Başvurusu ile  Marka Tescilinize ait Tescil Korumasının süresini uzatabilirsiniz.

Marka Tescil süreci başvuru tarihinden itibaren yaklaşık 6 aylık süre içerisinde sonuçlanmaktadır. Marka Tescil Başvuru işlemi, 5 temel adımda tamamlanır.

 • Türk Patent ve Marka Kurumu üzerinden Marka Tescili başvurusu yapılır.
 • Marka Tescil Başvurunuz, Türk Patent ve Marka Kurumu (TPE) tarafından sınıflandırılarak incelenir.
 • Uzman tarafından Şekli incelemesi olumlu görülen Marka Tescil Başvurunuz,  2 ay süre ile bülten kararı yayınlanır.
 • Bu 2 Aylık süre içerisinde Marka Tescil Başvurunuza itiraz yapıldı ise, bu itirazlar incelenerek değerlendirmeye alınır. (Yapılan itirazlara tercih üzerine savunmalar yapılmaktadır.)
 • Marka Tescil Başvurunuza 2 Aylık Bülten ilanı süresince herhangi bir itiraz yapılmadıysa;  Türk Patent Markanızın Tescil Kararını yayınlar.
 • Markanıza ait Tescil Kararı ile Marka Tescil Belgesi ücretini 1 Ay içerisinde öder.
 • Tüm bu işlemler tamamlandıktan sonra; Markanız Tescil edilerek onaylanır ve Marka Tescil Belgeniz tarafınıza 1 Ay içerisinde iletilir.

Marka Tescilini Neden Yaptırmalıyım?

 • Marka Tescili ile markanızın kimliği Türk Patent tarafından Fikri ve Sınai olarak yasal koruma altına alınır.

 • Markanın, yasal hak sahibi olmayan kişi ve kurumlar tarafından kullanılması durumunda, marka tescilini yaptırmış firma veya kişi sahibi Fikri ve Sınai hakların ihlali ile dava açarak itiraz etme hakkını saklı tutar.
 • Marka Tescili ile Marka itibarının zedelenmesi ve marka üzerinden haksız kazanç elde edilmesi engellenir.
 • Marka Tescili yaptıran firmalar  com.tr uzantılı domain (alan adı kaydı) Marka Tescil Başvuru evrakı ile başvuruda bulunabilir.

Marka Tescili, Marka Patent Sorgulama ve Marka Tescil Başvuru İşlemlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.