Skip to main content
Marka Tescilİsim Tescil

Marka Tescil Başvurusu Nereye Yapılır

By Temmuz 16, 2022Ağustos 25th, 2023No Comments

Marka Tescili Nedir ve Marka Tescil Başvurusu Nereye Yapılır?

Marka Tescil Başvurusu Nereye Yapılır? Sorunuzu kısaca şu şekilde cevaplayabiliriz; Türkiye içerisinde yapılan marka tescil başvuruları Türk Patent ve Marka Kurumuna yapılır.

Marka Tescil Başvurusunu Kimler Yapar?

Marka Tescil Başvurusu Nereye Yapılır? sorunuzda  tüzel firma sahibi olarak veya gerçek kişi şahıs olarak kendiniz başvurabilirsiniz. Marka Tescil başvurularınızı kendiniz bireysel yapabileceğiniz gibi Marka Vekili üzerinden de tüm marka başvuru işlemlerinizi yaptırabilirsiniz. Bu 2 seçenek arasındaki fark kendinizin yapacağı başvurularda markanız ile ilgili tüm yasal sürece hakim olamayabilirsiniz bu da size zaman ve para kaybına yol açacaktır.

Marka vekili üzerinden yapacağınız marka tescil başvurularında ise markanızın tescil ön araştırması profesyonel yetkililer tarafından yapılır, markanızın tescil sınıfları belirlenir ve marka başvurunuz yapılır. Marka Vekili üzerinden yapılacak tüm marka başvuruları riskler minimum seviyeye indirilerek yapılır. Marka Vekili ile yapılan başvurularda yine markanızın başvuru sürecinde itiraz gelmesi ya da red olması gibi durumlarda alınabilecek aksiyon ve işlemlerde sizleri daha doğru bir şekilde yönlendirecektir.

Marka Tescil başvurunuzda Vekil üzerinden yapılan başvurular % 100 Tescillenebilir olarak düşünmemeniz gerekiyor, marka vekili üzerinden yapılacak başvurular minimum riskle yapılacaktır. Markanız üzerinde tescil sürecine kadar her zaman bir risk ihtimali vardır, bunun nedeni markanızın başvuru sürecinde Türk Patent ve Marka Kurumu Marka Uzmanı tarafından incelenir, yayına hak kazanan markalar 3. kişilerin itirazına açılır… Markanız ile ilgili bir çok başvuru süreci olduğu için olumlu süreç yaşanabileceği gibi olumsuz bir süreç de yaşanabilmektedir.

marka tescil başvurusu nereye yapılır

Marka Tescil Başvurusu Nereye Yapılır? ile ilgili sorularınız ve markanızın tescil araştırması için bizimle iletişime geçebilir danışmanlarımızdan ücretsiz ön bilgi alabilirsiniz 🙂 Bize ulaşmak için iletişim bağlantı linkimizi tıklayarak bize ulaşabilirsiniz.