Skip to main content
Marka Tescil

Marka Tescil İşareti

By Temmuz 23, 2022Ağustos 25th, 2023No Comments

Marka Tescil İşareti Nedir?

Marka Tescil İşareti; Bir firmanın ya da kişinin mal ve hizmetlerini bir diğer firma ya da kişilerin mal ve hizmetlerinden ayırt edilmesine yarayan her türlü işaretler bütünüdür. Marka Tescil işareti firmaların ticari hayatlarında önemli bir rol oynayan, kimliklerini yansıtan bir işarettir. Marka Tescil işareti tüketiciye ürün ve hizmetle ilgili ticari kaynak gösterir, marka tescil işareti ürün ve hizmetle ilgili kaliteyi ve hizmet-ürünle ilgili tanıtım kolaylığı sağlar.

Neler Marka Tescil İşareti Olabilir?

İsim ve soyad, sözcükler, harfler, sayılar, şekiller, sesler ve renkler marka olarak tescil Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından edilebilmektedir. Marka Tescil başvurusu yapılıp sorunsuz bir şekilde tescile hak kazanan markalar başvuru tarihinden itibaren 10 yıllık koruma hakkı kazanır. Markanızı bu 10 yılın sonunda kullanmaya devam ediyorsanız her 10 yılda bir yenilemesini yapmanız gerekmektedir. Marka Tescil Koruma süresini yapacağınız bu yenilemeler belirlemekte olup, sınırsız bir şekilde markanızı yenileyebilir marka tescilinize devam edebilirsiniz.

marka tescil işareti

Marka Tescilinin Vermiş Olduğu Haklar Nelerdir;

  1. Tescili alınan Marka Tescil İşareti Bir başkasına devredilebilir.
  2. Miras yolu ile mirasçılara intikal edebilir.
  3. Kullanım hakkı lisans konusu olabilir lisans kullanımı yapacağınız anlaşmaya göre belirlenebilir.
  4. Markanız bir ticari mal görevi üstlenmekte olup rehin verilebilir.
  5. Marka Tesciliniz teminat olarak gösterilebilir.

Marka Tescil İşareti, Marka Tescil Başvuru işlemleriniz için markanızı ücretsiz olarak sorgulatabilir danışmanlarımızdan ücretsiz ön bilgi alabilirsiniz, buraya tıklayarak danışmanlarımıza ulaşabilirsiniz 🙂