Skip to main content
Marka Tescil

Trendyol Marka Tescil

By Temmuz 18, 2022Ağustos 25th, 2023No Comments

Trendyol Marka Tescil Nedir? Ticari olarak kazanç ve fayda sağlayan bir malı diğer marka ve ürünlerden ayırmaya yarayan işaret ve şekillerin Türk Patent ve Marka Kurumu üzerinden başvuruları yapılarak yasal olarak korunmasıdır. Trendyol üzerinden marka tescil başvuru işleminizin yapılabilmesi için öncelikle marka tescil belgenizin alınmış olması gereklidir. Trendyol marka tescil evrak tamamlanmasında marka başvuru evrakı yeterli olmayıp, markanızın kesin olarak tescil alıp tescil belgesinin olması gerekmektedir. Bir markanın tescilli olup olmadığını marka tescil sorgulama linkini tıklayarak sorgulayabilirsiniz.

trendyol marka tescil işlemi

Trendyol Marka Tescil Belgesi İşlemleri

Trendyol üzerinden yapacağınız satışlarda markanız ile ilgili marka bilinirliğinizin etkilenmemesi için Marka Tescil Belgenizin olması en önemli önceliklerinizden olmalıdır. Bunun en önemli nedenlerinden biri Trendyol üzerinden satışını yaptığınız ürünlerin diğer satıcılar tarafından taklit edilmesi VE satılmasının önüne geçebilecek en yasal dayanaktır.

Satış yapan firma ve kişilerin Trendyol üzerinde en çok karşılaştığı sorunlardan bir diğeri ise “Satıcı ile ilgili yapılan olumlu yorumlar, yüksek yıldızlı satıcılar ve en fazla satış yapan satıcılar” taklit edilmek için bir hedef haline gelmekte olup, kötü niyetli kullanımlara açık olmaktadır. Trendyol üzerinde bir ürünün veya marka isminin yükselmeye başladığı anda gerçek satıcının kullandığı ürün fotoğraflarının birebir aynısını kullanan taklit satıcılar ortaya çıkabilmektedir. Trendyol üzerinden yapılan bu taklit işlemi aynı marka adı altında farklı sanal mağaza sahipleri tarafından ürünlere ait satış girişleri yapılarak yürütülmektedir.

Örneğin, “Alba Deri” markası olarak tescilsiz bir markanızın olduğunu düşünelim. Alba Deri Marka sahibi YÜKSEL DERİ SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ ünvanlı bir şirkettir. Trendyolʼda ALBA DERİ olarak markanız girilerek arama yapıldığında Trendyol üzerinden bir çok sanal mağaza sahibi tarafından aynı marka adı altında bir çok satış yapıldığını göreceksiniz.

Satış yapan Sanal mağazalar içerisinde hangisinin gerçek ürün üreticisi, hangisinin değil bu durum tüketici tarafında anlaşılamamaktadır. Tüketici bu ayrımı bilemeyeceği için ürünler içerisinde ucuz ve en çok tercih edilen sanal mağaza sahibini tercih etmektedir. Tam da bu noktada Trendyol üzerinde satış yaptığınız markanın tescilli olması daha da önem kazanmaktadır. Asıl marka sahibinin ürünlerini Trendyol üzerinde satamazken markası üzerinden satış yapan 3.kişilerin ticari kazanç elde etmesi mevcut firmaya maddi ve marka kimliğine ciddi zarar verecektir.

Trendyol üzerinden Marka tescilli alınan bir ürünü farklı satıcıların satışını engellemek için satıcı paneliniz üzerinden de Ürün > Belge İşlemleri sayfasından marka tescil belgenizi yükleyebilirsiniz. Trendyol üzerinden satıcılar farklı firmalar tarafından satış yapılan ürünlerin satışını yapabilir. Satışı yapılan markaya ait ürünün marka tescil belgenizinle kendinize ait olduğunu yasal olarak ispatlayabilirsiniz ve kendisi dışında farklı bir satıcı tarafından satılmamasını sağlayabilirsiniz.

Trendyol Satıcı Panelinde Marka Tescil İşlem Adımları Aşağıda Yer Almaktadır:

1)Paneliniz Belge İşlemleri sayfasında Marka Tescil İşlemleri sekmesine tıklayın.

trendyol marka tescil

2)Tescil işlemi yapmak istediğiniz kategori ve marka seçimini yapın.(Aynı markanın farklı kategorileri için aynı işlemi tekrarlamalısınız.)

3)İzin Verdiğim Tedarikçiler alanından satışa izin vermek istediğiniz satıcıların Mağaza Linklerini ekleyin. İzin verdiğiniz tedarikçilere yeni tedarikçiler ekleyebilir veya izinli tedarikçilerinizin izinlerini kaldırarak belge talep edilmesini sağlayabilirsiniz

4)Marka tescil belgenizi yükleyin ve Onayla butonuna tıklayın. Belgeniz incelenerek, onaylandığında diğer satıcılardan belge yüklemeleri talep edilecektir. Belge yükleyemeyen satıcıların ürünleri 48 saat sonunda satışa kapatılacaktır.

Marka Tescil Listesi ekranında markalarınızın tescil işlem durumlarını ve tescilli marka listenizi görüntüleyebilirsiniz.

Trendyol Marka Tescil Başvuru

Trendyol üzerinden farklı satıcıların ürünlerinizin satışını engellemek için Trendyol Marka Tescil işleminizi yaptırmanız gerekmekte olup, marka tescil işlemleriniz için bu linkini tıklayarak markamcepte uzmanları ile  iletişime geçebilir danışmanlarımızdan ücretsiz ön bilgi alabilirsiniz 🙂