Skip to main content
Marka Tescil

Marka Tescil Belgesi Yenileme

By Temmuz 3, 2022Ağustos 25th, 2023No Comments

Marka Tescil Belgesi Yenileme Nasıl Yapılır?

Marka Tescil Yenileme? Marka Tescili Nedir? Sorunuza cevap olarak Marka Tescili, marka sahibine ait ürünlerin veya hizmetleri tanımlayan kelime, slogan, kelime öbeği, logo tasarımının yasal haklar sağlayarak sınai haklar alanında koruma sağlayan bir belgedir. Markanız Tescil edildikten sonra 10 yıl içerisinde koruma sağlamaktadır. Bu süre her 10 yılda bir uzatılmakta ve marka tescil belgeniz yenilenmektedir.

marka tescil belgesi yenileme

Marka sahibi bu 10 yıllık süre bitiminde markasının korunmasına devam etmek istiyorsa marka tescil belgesinin türk patent ve marka kurumuna başvurusu yapılarak yenileme işlemlerini başlatması gerekmektedir. Marka tescil belgesinin yenileme süresi içerisinde yenilenmemesi durumunda marka sahibi markası üzerinde koruma sağlanan haklarından feragat edecektir.

İçindekiler

Marka Tescil Yenilemesi Nasıl Yapılır?

Fikri ve Sınai Mülkiyet Kanunu’na göre markalar başvuru tarihinden itibaren 10 yıl koruma sağlamaktadır. Bu 10 yıllık bu süre tamamlanmadan 6 ay öncesinde marka tescil yenileme işlemlerinin başlatılması gerekmektedir. Bu süre içerisinde Marka yenilemenizin Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvurularak yenileme işlemlerinizi yaptırabilirsiniz.

Marka yenileme sürecininde yenilemesi yapılmayan ya da unutulan markaların tescil koruması biteceği için yasal olarak tescili geçersiz sayılacaktır. 6 Ay içerisinde marka yenilemenizi yaptırmamanız durumunda markanız geçersiz olacağı için markanızı geri almak istemeniz durumunda dava açmanız gerekecektir. Dava açmanız hem masraflı bir süreç hem de kesin bir sonuç alamama ihtimaliniz olacağı için markanızın yenileme sürecinde yenilemesini yaptırmanız çok önemlidir.

Markanızın yenileme sürecini bireysel olarak takip etmeniz güç olacağı için profesyonel bir destek almanız faydalı olacaktır. Marka tescil yenileme zamanızı öğrenmek ve işlemleriniz ile ilgili süreç için bize ulaşarak ücretsiz ön bilgi alabilirsiniz.

Kısmi Marka Yenileme Nasıl Yapılır?

Kısmi Marka Yenileme tescili alınan markanızın mal ve hizmetlerini kapsayan sınıflardan bir kaçı ya da yenilemek istediğiniz sınıflar için yenileyebilirsiniz. Markanızın sınıflarını yenilerken ekleme sağlayamazsınız var olan sınıflardan çıkartma yaparak markanızı 10 yıl süre ile yenileyerek koruma sürenizi uzatabilirsiniz.

Marka Yenilemesini Kimler Yapabilir?

Markanızı yenileme işlemlerini marka sahibi ve işlemlerini takip etmesi için atamış olduğu marka vekilleri yenileme sağlayabilmektedir. Marka yenilemesi için firmaya ait gerekli yenileme evrakları ve ödeme işlemleri ile birlikte yenileme işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Marka Yenileme Süresinin Geçmesi

Belirtilen süre içerisinde yenileme talebinin yapılmaması durumunda ek bir ücret ödenmesi koşuluyla, koruma süresinin sona erdiği ayın son gününden itibaren altı aylık süre uzatımı içinde yapılabilir. Koruma süresinin dolması ve markanın süresi içinde yenilenmemesi durumunda marka hakkı sona erer. Marka yenileme başvurusu yapıldıktan sonra marka sahibine marka yenileme belgesi gelecektir ve marka koruma süresi 10 yıl uzayacaktır.