Skip to main content
Patent

Patent Nasıl Alınır?

By Temmuz 6, 2022Ağustos 25th, 2023No Comments

Patent Tescili Nedir ve Nasıl Alınır?

Patent Nasıl Alınır, Patent bir buluşu kamuya sunmadan önce yasal olarak o buluşun üretim, pazarlama, satış gibi ticari olarak kullanım haklarını önceden koruma altına almaktır. Buluş sahibinin ürününü 3. kişiler tarafından patentine ait ürünü üretme, satma ve pazarlanmasında engelleyici tek belgedir.

İçindekiler

Patent Nasıl Alınır?

Patent Nasıl Alınır? Sorunuza cevap olarak patent sahibi buluşunu kamuya sunmadan önce yasal haklarını koruma altına aldığından emin olması gerekmektedir. Aksi durumda ürününüz ile ilgili faydayı gören ve ürününüzü kopyalamak, üretmek ve bu üründen para kazanmak isteyen bir çok insan olacaktır.

Patent Belgesi, buluşunu yaptığınız ürünün sizin bilginiz ve onayınız dışında seri olarak üretilmesinin, çıkar ve kazanç elde edilmesinin yasal olarak önüne geçmesini sağlamaktadır. Buluşunuz ile ilgili Patent başvurusunda bulunmanız durumunda sizin izniniz dışında kimse patentinize ait buluşu kullanamaz ve çıkar elde edemez.

Patentinize ait buluşunuzu üretime sunduktan sonra,  patent tescili almış olmanıza rağmen, herhangi bir kişi veya kuruluş, ürününüz üzerinden haksız kazanç elde etme girişiminde bulunursa, hakkınızı korumak için hukuki yollara başvurabilir, buluşun size ait olduğunu kolaylıkla ispatlayabilir ve bu gibi kişilerin ceza almalarını sağlayabilirsiniz.

Patent Başvurusu Nasıl Yapılır?

Buluşunuz ile ilgili Patent Sorgulaması  yaparak, daha önce buluşunuza ait bir başvurunun olmadığı ve dünya üzerinde başka hiç bir yerde kullanılmadığından emin olmanız durumunda Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvurunuzu yapabilirsiniz. Buluşunuza ait başvuru dilekçenizde ürününüze ait hazırlanan “Patent Tarifnamesi’nin” bulunması zorunludur. Başvuru dilekçeniz ve tarifnameniz incelenerek Türk Patent ve Marka Kurumu patent uzmanları başvuru işlemlerinizde gönderdiğiniz belgeleri inceler.

patent nasıl alınır

Patent Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Patent,  buluşunuza ait patent başvurusu yapmadan önce patent sorgulaması yapılmalıdır. “Patent sorgulama nasıl yapılır?” sorunuzun cevabı ise oldukça basittir ve patent sorgulama ve ön araştırmanızı birazdan paylaşacağımız web sitesi linkleri üzerinden sağlayabilirsiniz. www.turkpatent.gov.tr, www.epo.org, https://patents.google.com/ ve pek çok ülke patent ofisi web sayfalarından uygun anahtar kelime ve buluşun dahil olduğu patent sınıfı (IPC veya CPC kodları) yazılarak araştırma yapılabilirsiniz.

Buluşunuza ait patent tescili alabilmenizin için buluşunuza benzeyen başka bir patent başvurusunun ya da patent tescilinin olmaması gerekmektedir. Patent sorgulama ile 3. bir kişinin benzer bir ürün patentine sahip olmadığı hakkında ön bilgi edinebilirsiniz. Patent sorgulama ve patent ön araştırmanız için yukarda vermiş olduğumuz adresleri ziyaret edebilirsiniz.

Patent Sorgulaması ile ilgili yapacağınız ön araştırma kesin bilgi taşımadığı için Patent Kurumlarına ait özel yazılım ve sorgulama araçlarından faydalanabilir buluşunuzun daha önce başvurusunun yapılıp yapılmadığını ya da benzer başvuru olup olmadığını sorgulatabilirsiniz. Profesyonel Patent Sorgulaması için burayı tıklayarak danışmanlarımızdan ücretsiz ön bilgi alabilir patent sorgulamanızı yaptırabilirsiniz.

Patent Tescili İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

• Türk Patent Başvuru Dilekçesi
• Buluşunuzun Tarifnamesi
• Buluşunuza ait  Korunacak Teknik Özellikler
• Buluşunuzun Teknik Çizimi (Teknik çizim AutoCAD programı ile çizilmesi gerekmektedir)
• Buluşunuzun Özeti

Patent Başvurusu Nereye Yapılır?

Türkiye’de patent başvurusunun yapılabileceği tek kurum Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı bulunan Türk Patent ve Marka Kurumudur.

türk patent ve marka kurumu

Türk Patent ve Marka Kurumu üzerinden patent başvuruları yetkili vekiller, buluş sahibi tarafından veya buluş sahibinden patent başvurusu yapma yetkilisini elde eden tüzel firmalar, kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler ve daha bir çok kişi ve kurum tarafından patent başvuruları yapılabilir.

Buluşunuza ait ücretsiz Patent Sorgulama ve Patent Nasıl Alınır sorunuz ile ilgili danışmanlık için bizlere ulaşabilirsiniz. Bu linke tıklayarak Markamcepte danışmanlarına ulaşabilirsiniz 🙂