Skip to main content
Marka Tescilİsim Tescil

Marka Tescil Sorgulama

By Ocak 16, 2022Eylül 2nd, 2023No Comments

Marka Tescil Sorgulama Nasıl Yapılır?

Marka Tescil Sorgulama  ile almış olduğumuz bir şeklin ya da kelimenin diğer markalardan ayırt etmesini sağlar. Marka olarak seçtiğimiz bir kelimenin tescil için uygun olup olmadığını belirleyebilmek için Türk Patent üzerinden ya da herhangi bir marka Marka Tescil Sınıfları Nelerdir hizmeti veren firma üzerinden sorgularız. Marka Tescil firmasının sorgulamasından sonra eğer belirtilen kelime/isim Türk Patent’e daha önceden başvurulmamış veya çok ciddi benzer markalar bulunmuyorsa Tescil edilebilirliği ile ilgili bilgi verilir. Türk Patent ve Marka Kurumuna başvuruda bulunduktan sonra bu isim Türk Patent uzmanı tarafından şekli olarak incelenir ve uygun görülmesi durumunda markanız 2 aylık süre içe yayına girer.Bu Süre boyunca markanıza itiraz gelmez ise bu markanın Marka Tescil Kararı çıkmaktadır.

marka tescil sorgulama

Marka Tescil Sorgulama İşlemi basit gibi görünse de alanında uzman ekiplerce yapılmaktadır. Yüzeysel yapılabilecek Marka Sorgulaması sizler için yanıltıcı olabilir. Bu yüzden marka tescil sorgulamasında ilk olarak Türk Patent Marka Sorgulama sitesi kullanılır.

Marka Tescil Belgesi Nasıl Sorgulanır?

Marka Tescil Belgesi Nasıl Sorgulanır sorunuza cevap olarak Marka Tescil Sorgulama Online linkine tıklayarak markanızı ücretsiz olarak sorgulatabilir ve Marka Tescil başvurusuna karar verebilirsiniz. Karşınıza çıkan formu doldurarak markanızı sorgulatabilirsiniz. Marka Tescili Sorgulama işlemi ile birlikte markamızın hangi sınıfta tescile uygunluğu belirlenir. Marka Tescili için uygunluk söz konusu değil ise tarafınıza detaylı bilgi verilir ve markanın nasıl tescil edilebileceği ile ilgili yorumlarda bulunuruz.

İstediğiniz marka eğer farklı bir firma tarafından kullanılıyor ise markanızın ret alma durumu yüksektir. Bu yüzden Marka Tescil Başvurusundan önce bu alanda bir uzmana danışmak ve uzman tarafından markanızın incelenmesi ve araştırılması daha sağlıklıdır.

Marka Tescili İçin Şirket Olmak Gerekli Mi?

Marka tescili için şirket olmak zorunluluğu yoktur.  Marka tescili, hem bireyler hem de şirketler tarafından başvurulabilen bir işlemdir. Bireyler, serbest meslek sahipleri, işletmeler, şirketler, kurumlar veya diğer kuruluşlar marka tescili başvurusu yapabilirler.

Marka tescili, belirli bir ürünün veya hizmetin tanıtımını ve korunmasını sağlamak amacıyla yapılır. Tescil edilmiş bir marka, marka sahibine belirli bir coğrafi bölge veya kategoride marka hakkı sağlar ve bu haklar kullanılarak markanın taklit edilmesi veya kötüye kullanılması önlenir.

Marka başvurusu yaparken, başvurunun kimin adına yapılacağına karar vermeniz gerekir. Bireysel olarak bir marka tescili yapabilir veya bir işletme veya şirket adına yapabilirsiniz. İşletmenizin veya şirketinizin marka tescili yapması, marka haklarınızı işletme veya şirketinizin varlığına bağlar. Ancak, kişisel marka tescili de mümkündür ve marka haklarını bireyin adına korur.

Marka Tescil Sorgulama maddi olarak ve zaman olarak kayba uğramamanız için konu hakkında uzmanlarımızdan detaylı bilgiyi ücretsiz olarak alabilir ve markanızı sorgulatabilirsiniz 🙂 Detaylı Bilgi için Bize Ulaşın Markam Cepte.