Neden Marka Tescili Yaptırmalıyım?

 

Neden Marka Tescili Yaptırmalıyım? Marka Tescili  işletmelerin ürün ve hizmetlerini, kişilerin kimliklerini koruyan yasal bir sistemdir. Firmalar ya da kişiler Marka Tescili yapılarak ilgili marka veya ismin  yasal olarak koruma altına alınması anlamına gelir.

Bu da tescilli bir markanın, hak sahibi olmayan bir kurum veya kişi tarafından kullanılması halinde, gerçek marka hakkı sahibi tarafından itiraz edilerek veya dava açılarak izinsiz kullanım ve haksız kazanç elde edilmesinin önüne geçebilir.

Sözcükler, sayılar, harfler, şekiller, ürünün şekli veya ambalajı ile bunların birlikte sunuluşları marka olarak değerlendirilir ve birer marka değeri taşıyabilir.

Ticari markanızı tescil ettirmezseniz, başka birisi bunu yapabilir. Bu, işinizi ve üstlendiğiniz herhangi bir ürün veya hizmetinizi riske sokar.

Tescilli bir ticari markayı güvence altına almak, markanızı korur ve birinin markanıza benzer markayı ya da logoyu kullanmasını ve işinizin gerisinde kalmasını önlemek için size avantaj sağlar.

Neden Marka Tescili Yaptırmalıyım? Ticari markanızı tescil ettirerek korumazsanız, işinizi büyütmenizin yasal olarak engellendiğini görebilirsiniz. Markanızın tescil başvurusu ile, birebirde ya da benzer olarak kullanılan ticari markaları tescil ettirmeye çalışan kişi ve firmalara karşı dava açma hakkınız doğmaktadır.

Aynı alanda faaliyet göstermeniz ve işinize zarar verdiğini tespit etmeniz dava açmanız için yeterli sebepler arasındadır.

Neden Marka Tescili Yaptırmalıyım ?Markanız içinde bulunduğu piyasada başarılı oldukça, ticari markanız kendi içerisinde ve çevrenize karşı değer kazanmaya başlar. Ticari yatırımcılar, markanızı güvence altına almak için uygun yasal ticari marka korumasını alıp almadığınızı değerlendirecektir. Markanız ve logo tasarımınızı aynı anda tescil edebilirsiniz, markanızın tescilinden önce logo tasarım çalışmanızın da hazır olması gerekmekte olup, logo tasarım çalışmanız yoksa eğer bu linke tıklayarak profesyonel logo tasarım hizmeti alabilirsiniz.

neden marka tescili yaptırmalıyım

[toc]

Neden Marka Tescili Yaptırmalıyım? Marka Tescil Ettirmenin Önemli Olmasının 3 Temel Nedeni Vardır;

1. İstenmeyen değişikliklerden kaçınmak

Bir şirketin adını değiştirmek zor ve maliyetli bir iş olabilir. İşletmeniz için başarılı bir itibar yarattıktan sonra, yeniden adlandırılmış bir markayı yeniden inşa etmek önemli pazarlama maliyetleri gerektirebilir. Bir logo, sembol veya isim tescilli olmadığında, her zaman başka bir işletmenin onu tescil ettirmesi ve belki de işletmenizin mevcut kimliği altında faaliyet göstermesini veya genişlemesini engellemeye çalışarak önemli zorluklara neden olma riski vardır.

2. Marka Değeri

Yukarıda yazılanlar sebebiyle, potansiyel yatırımcılar her zaman bir işetmenizin ve markanızın adını, temel ürünlerini veya hizmetlerini ticari bir marka haline getirip getiremediğiyle ilgilenmektedir. Marka tescili yalnızca markanın yasal hakları ile ilgili güvenliğini artırmaz, aynı zamanda işletmenin gelecek dönemlerde olabilecek herhangi bir birleşme veya franchising işleminde karar vermekte yardımcı olur ve markanın değerini olumlu yönde etkiler.

3. Koruma

İşletmenizin rekabete karşı uygun şekilde korunmasını sağlamak önemlidir. Markanızı yetkisiz kullanan yetkisiz kişiler markanıza, itibarınıza ve işletmenize zarar verebilir, ancak çoğu zaman yasal olarak zayıf bir konumdadırlar ve nispeten kolay zarar vermeleri önlenebilir. Ticari markanızı kaydettirerek, markanızın çevresine giriş için etkili bir engel oluşturuyorsunuz ve diğer işletmelerin sizi taklit etmesini zorlaştırıyorsunuz.

İki önemli husus vardır. Birincisi, işletmenizin faaliyet gösterdiği veya faaliyet göstermeyi planladığı ülkelerde uygun şekilde korunuyor olması ve ikincisi, işletmenizin sağladığı tüm hizmet veya ürün sınıflarında korunuyor olmasıdır.

Firmanıza ait Marka Tescil Başvurunuzu başlatmak ve hizmetlerimiz ile ilgili sorularınız için burayı tıklayın. Markam Cepte ile danışmanlarımızdan ücretsiz ön bilgi alabilirsiniz.