Skip to main content
Marka Tescilİsim Tescil

Marka Tescil 35 Sınıf

By Temmuz 16, 2022Ağustos 25th, 2023No Comments

Marka Tescil 35 Sınıf;  Marka Tescil işlemlerinde toptan satış ve perakende  satışlarının yapıldığı mal ve hizmetler grubuna ait bir sınıftır. Marka Tescil 35. sınıf marka başvuruları Türk Patent ve Marka Kurumu üzerinden yapılmaktadır. Marka başvurularını doğrudan kendiniz de yapabilirsiniz ya da daha profesyonel ve ileriye dönük yanlış işlemler yapmamanız için Türk Patent tarafından yetkilendirilmiş Marka Vekili ile de yapabilirsiniz. Marka tescil işlemlerinde üretim sınıfları 1’den 34. sınıfa kadar (mal ve ürünleri kapsamaktadır) sınıfların herhangi birinin üretimini yapan firmalar Marka Tescil 35. Sınıf satış grubuna bu sınıfları ekleyerek üretim sınıflarının yanında 35. sınıf satış grubunu da alarak 3. kişilerin 35. sınıf üzerindeki başvuru haklarının önüne geçebilirler.

marka tescil 35 sınıf

Marka Tescil 35 Sınıf’ın Önemi

Üretim gruplarında yer alan ürünlerin satış hizmeti de sunduğu için bu sınıf için de başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvuru yapmamaları durumunda 3. kişiler aynı marka isminde 35. sınıf üzerinde başvuru yaparak toptan ve perakende satış hizmeti sağlayabilirler.

Marka sahiplerinin bu nedenle üretim grubunda marka tescil başvurusu yaparken 35. sınıfı da marka başvurularına ekletmeleri büyük önem taşımaktadır. Marka tescil başvurusuna eklenmeyen 35. sınıf sonradan markanın sorgulaması yapılarak müsaitliği varsa 35. sınıf üzerinde başvurusu yapılabilir.

Sonradan yapılacak 35. sınıf marka başvurularında 2 olumsuz durum yaşanabilir. Bunlardan 1. si sonradan yapılacak 35. sınıf marka başvuruları yeniden başvuru anlamına geldiği için + maliyetler çıkartacaktır, marka ile ilgili başvuru ücreti ve tescil harç ücretleri en başta yapacağınız 35. sınıf ekletme ücretinden daha fazla olacaktır. 2. olumsuz durum ise markanızın üretim grubunda tescilini aldıktan sonra sonradan ekleteceğiniz 35. sınıf eklemelerinde markanıza 3. kişiler tarafından başvuru yapıldı ise 35. sınıf üzerindeki tescil başvurunuz olumsuz değerlendirilecektir ve markanızın red olma ihtimali % 100’dür.

Markanın 35. sınıfta tescil başvurusu yapıldıktan sonra yapabileceğiniz 2 seçenek vardır. Bunlardan 1. si marka tescil olmamış ve yayın sürecinde ise markanızın 35. sınıfı için itirazda bulunabilirsiniz. Eğer ki yayın süreci geçip marka 35. sınıfta 3. kişiler tarafından tescil aldı ise yapabileceğiniz tek seçenek dava açmak olacaktır. Dava işlemleri hem maliyetli hem de uzun bir süreç olduğu için çok fazla tercih edilmemektedir. Bu nedenle markanızın başvurusunu yaparken üretim hizmetlerinize ek olarak marka tecil 35. sınıfı da eklemeniz büyük önem taşımaktadır.

Marka tescil işlemleriniz ile ilgili sorularınız ve marka tescil başvuru işlemleriniz için danışmanlarımızdan ücretsiz bilgi alabilirsiniz, bize ulaşmak için bu linki tıklayarak marka tescil başvuru işlemlerinizi başlatabilirsiniz 🙂