Skip to main content
Marka Tescil

Marka Tescili Nedir

By Haziran 27, 2022Temmuz 20th, 2022No Comments

Marka Tescili Nedir? Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi tanımlayan herhangi bir kelime, kelime öbeği, sembol, tasarımın yasal olarak tescillenerek korunmasıdır. Marka Tescili ile müşterileriniz sizi piyasada tanıması ve sizi rakiplerinizden ayırmasını resmileştirmiş olmaktasınız. “Tescillenmiş Ticari Marka” kelimesi hem ticari markaları hem de hizmet markalarını temsil edebilir. Ürün ve mallar  için bir ticari marka, hizmetler için bir hizmet markası kullanılır. Türkiyedeki Marka Tescil Başvuruları Türk Patent ve Marka Kurumu üzerinden yapılmaktadır.

Marka Tescilli Size Ne Gibi Faydalar Sağlar?

  • Marka Tescili Mal veya hizmetlerinizin kaynağını tanımlar.
  • Tescilli bir marka markanız için yasal koruma sağlar.
  • Markanız ile ilgili sahteciliğe ve dolandırıcılığa karşı korunmanıza yardımcı olur.

Tescilli bir markaya sahip olmanın, yasal olarak belirli bir tüm sektörlerde kelimeye tamamen sahip olduğunuz anlamına gelmemektedir . 3. Kişilerin tüm sektörlerde markanızın  kullanılmasını yasal olarak engelleyemezsiniz.  Genel olarak kelime veya kelime öbeği üzerinde yasal haklarınız yoktur. Sadece bu kelime veya ifadenin belirli mal veya hizmetlerinizle nasıl kullanıldığına ilişkin haklarınız vardır. Marka Tescili almış olduğunuz sınıf ve faaliyet alanlarında koruma sağlamaktadır.

Örneğin; Mobilya sektöründeki  ürünlerinizi veya hizmetlerinizi diğerlerinden ayırt etmek için  ticari marka ve logo kullandığınızı varsayalım. Bu kullanılan logo tasarım ve marka tescili 3. kişilerin mobilya sektörü ile ilgili olmayan mal veya hizmetler için benzer bir logo kullanmasını engelleyebileceğiniz anlamına gelmez.

Markanızı mal veya hizmetlerinizle birlikte kullanmaya başladığınız andan itibaren marka sahibi olursunuz. Ticari markanızın Marka Tescil başvurusunu yaparak yasal haklarınız oluşur. Ancak bu haklar sınırlıdır ve yalnızca mal veya hizmetlerinizi sağladığınız coğrafi bölge için geçerlidir. Ülkeler çapında Marka Tesciliniz ile ilgili haklar istiyorsanız, ticari markanızı global olarak Yurt Dışında da Yurt Dışı Marka Tescil Başvurusunu yapmanız gerekmektedir.

Yurt dışı Marka Tescil başvurunuz için bizlere başvurabilir danışmanlarımızdan ücretsiz Ön Bilgi edinebilirsiniz. Marka tescili olan bir ticari marka, marka tescilli olmayan bir ticari markadan daha geniş haklar ve yasal korumalar sağlar. Örneğin, Organik gıda pazarında yapmış olduğunuz ürünler ile ilgili  ticari marka olarak bir logo kullanıyorsunuz.  Satışınız ve işleriniz büyüdükçe ve online ortamda da satışlarınız çoğaldıkça, markanızın yasal olarak koruma ihtiyacı doğacaktır.

TM ve ® ticari marka sembollerini kullanma Ticari markanızı her kullandığınızda, markanızla birlikte bu sembolleri de kullanabilirsiniz.  Markanızın tescilli olduğunu belirten bu semboller, tüketicilerin ve rakiplerin ticari markanın size ait olduğunu ve marka tescilini aldığınızı bilmelerini sağlar. Bu da markanızı kullanmalarını engellemek için onları ikna edici bir neden olacaktır 🙂 Taklitlerden ve markanıza ait pazarın daraltılmasından korunmanız için markanızı ve logonuzu tescillemenizi öneriyoruz.

Hizmetlerimiz ve marka tescil başvurunuz için bizimle iletişime geçebilir danışmanlarımızdan markanızın ücretsiz olarak marka tescil sorgulamasını yaptırabilirsiniz. Marka tescil araştırmanız buraya tıklayarak ücretsiz olarak başlatabilirsiniz.

Marka Tescili Nedir, Marka Patent Sorgulama ve Marka Tescil Başvuru İşlemlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.