Skip to main content
Marka Tescil

Marka Tescil Belgesi Nedir

By Temmuz 8, 2022Ağustos 25th, 2023No Comments

Marka Tescil Belgesi Nedir ve Nereden Alınır?

Marka Tescil Belgesi Nedir? Marka Tescil Belgesi markaların yasal olarak koruma altına alınmasını sağlayan resmi bir belgedir. Bu belge, marka tescil başvurunuza ait süreçlerin olumlu bir şekilde tamamlanması durumunda Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından kurum ve kişilere verilmektedir. Marka tescil başvurusu işlemleriniz ile ilgili herhangi bir eksiklik tespit edilmemesi ve benzer markalara rastlanılaması ya da bülten sürecinde itiraz edilmemesi durumunda marka tescil belgesi verilir.

Marka Tescil başvuru işlemlerine ilk olarak marka araştırması yani marka sorgulaması yapılarak işlemler başlatılır. Marka benzerlik sorgulamasını Türk Patent ve Marka Kurumu üzerinden bireysel olarak araştırabilir ya da marka tescil sorgulama işlemlerinizi daha profesyonel araştırma sağlayan vekil firmalardan destek alabilirsiniz.

Marka tescil başvurunuzu bireysel olarak e-devlet üzerinden kendiniz de yapabilirsiniz ya da sizi temsil edecek marka vekili aracılığı ile de başvuru işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Marka tescil başvuru işlemlerinizin olumlu bir şekilde tamamlanması ile birlikte marka tescil belgesizi almış olursunuz. Bu sürecin sorunsuz bir şekilde tamamlanması 6 ayı bulmaktadır.

Marka Tescil Belgesine sahip olmanız ile birlikte markanızla ilgili yasal korumayı başlatmış olursunuz. Marka Tescil Belgesi başvuru işlemleriniz ve marka tescil araştırma işlemlerinizi ücretsiz olarak başlatmanız için bu linke tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

marka tescil belgesi nedir

Marka Tescil Belgesi Nereden Alınır?

Marka Tescil Belgesi başvurularınız işlemlerini her ülkenin kendi yasal kurumu üzerinden yapılmaktadır. Türkiye üzerinden yapılacak başvurularda Marka Tescil Belgesi Türk Patent ve Marka Kurumu üzerinden başvuru işlemlerinizin olumlu bir şekilde tamamlanması ile birlikte alınmaktadır.

Marka Tescil Belgesi Nedir ve Ne İşe Yarar?

Marka Tescil Belgesi Nedir ve  Ne İşe Yarar? Sorunuza cevap olarak, marka tescil belgesi markalarınızı yasal olarak korunmasını sağlar. Marka tescil işlemleriniz tamamlandıktan sonra markanız başvurusu yapılan faaliyet sınıfları içinde koruma sağlamaktadır.

Marka tescil belgesi ile markanızın isim hakkını, logo ve amblemini başvurmuş olduğunuz sınıflar kapsamında 3. kişiler tarafından kullanımının önüne geçmiş olursunuz.

Marka tescil belgesi, 3. kişilere devredilebilir, satılabilir veya lisans verilebilir. markanın kullanım haklarını üçüncü şahıslara devredilebilme özelliğine sahiptir. Bu nedenle size ticari bir kazanç sağlayan bu belgenin marka bilinirliği oluşturmadan önce marka tescil başvuru işlemlerinin yapılmasını Markamcepte olarak öneriyoruz.

Marka Tescil Belgesi Nedir? Marka Tescil başvuru işlemlerinize ait sorularınız ve marka tescil sorgulama işlemleriniz için için bu linke tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.