Skip to main content
Marka Tescilİsim Tescil

İsim Hakkı Nasıl Alınır

By Temmuz 13, 2022Ağustos 28th, 2023No Comments

İsim Tescili Nedir ve İsim Hakkı Nasıl Alınır?

İsim Hakkı Nasıl Alınır? sorunuza kısaca şu şekilde cevaplandırabiliriz; İsim hakkı Türk Patent ve Marka Kurumuna markanız için gerekli başvuru evraklarını tamamladıktan sonra başvurabilirsiniz. İsim hakkı alabilmeniz için Türk Patent ve Marka Kurumuna bu link üzerinden ulaşabilirsiniz. İsim Hakkını Türk Patent ve Marka Kurumu üzerinden kendiniz de başvurabilirsiniz ya da Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından yetkilendirilen Marka Vekilleri aracılığı ile de alabilirsiniz.

Türk Patent ve Marka Kurumu üzerinden yapılacak başvurularınızı Marka ve Patent Vekili aracılığı ile yaptırmanızı öneriyoruz. Nedeni markanız ile ilgili başvuru bir süreç gerektirdiği için markanızın başvurusundan tescil sürecine kadar birçok resmi prosedür uygulanmaktadır. Marka ve Patent Vekilleri tüm bu süreçlere hakim olduğu için İsim Hakkı Alma sürecinizin hızlı ve sorunsuz bir şekilde tamamlanmasını sağlayacaktır.

İsim Hakkı alarak ticaretteki yerinizi yasal olarak güvence altına almaya başlarsınız. İsim tescili alarak markanıza ait güvenilirliği arttırır ve marka kimliğinizi koruma altına almış olursunuz.

isim hakkı nasıl alınır

İsim Hakkı Kaç Yıl Koruma Sağlar?

İsim Tescili, Türk Patent ve Marka Kurumu üzerinden yapılmaktadır. İsim Tescili yapılan markalar 10 yıl süre ile koruma hakkına sahiptir. Marka Tescil süre bitiminine 6 ay kala isim tescil yenilemenizi Marka Yenileme Başvurusu tescil koruma sürenizi 10 yıl olarak uzatabilirsiniz.

isim hakkı alma

İsim Hakkı Tescil Başvuru Süreçleri Nelerdir?

İsim Tescil başvurunuz tüm süreçlerin olumlu ilerlemesi durumunda başvuru tarihinden itibaren yaklaşık 6 aylık süre içerisinde isim tescili ile sonuçlanmaktadır. İsim tescil başvuru süreci, 7 temel adımda tamamlanır.

  • Türk Patent ve Marka Kurumu üzerinden İsim Tescili başvurusu yapılır.
  • Marka Tescil Başvurunuz, Türk Patent ve Marka Kurumu (TPE) tarafından faaliyet alanınıza göre sınıflandırılarak incelenir.
  • Türk Patent ve Marka Kurumu uzmanı tarafından Şekli incelemesi olumlu görülen Marka Tescil Başvurunuz,  2 ay süre ile bülten kararı yayınlanır.
  • Bu 2 Aylık süre içerisinde İsim Tescil Başvurunuza itiraz yapıldı ise, bu itirazlar incelenerek değerlendirmeye alınır. (Yapılan itirazlara tercih üzerine savunmalar yapılmaktadır.)
  • Marka Tescil Başvurunuza 2 Aylık Bülten ilanı süresince herhangi bir itiraz yapılmadıysa;  Türk Patent İsim Tescil Kararını yayınlar.
  • Markanıza ait Tescil Kararı ile Marka Tescil Belgesi ücretini 1 Ay içerisinde öder.
  • Tüm bu işlemler tamamlandıktan sonra; Markanız Tescil edilerek onaylanır ve İsim Tescil Belgeniz tarafınıza 1 Ay içerisinde iletilir.

İsim Tescili Nedir İsim Hakkı Nasıl Alınır? Marka Tescili, Marka Patent Sorgulama ve Marka Tescil Başvuru İşlemlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz 🙂 Marka Patent uzmanlarımızdan konu hakkında ücretsiz ön bilgi alabilirsiniz.