Skip to main content
Marka Tescil

Marka Tescil Kaç Yıl Geçerli

By Temmuz 6, 2022Ağustos 25th, 2023No Comments

Marka Tescil Kaç Yıl Geçerlidir?

Marka Tescil Kaç Yıl Geçerli ? Sorunuza cevap olarak Markalar Marka Tescil başvuru tarihinden itibaren yasal koruması başlamaktadır. Marka Tescil yasal korumanız markanıza ait marka tescil kararı çıktıktan ve tescil harcı ödemesi yapıldıktan sonra marka tescili 10 yıl geçerlidir. Markalar her 10 yılda bir yenilenmektedir. Marka sahiplerini markalarını kullanmaya devam ediyorlarsa  10 yıllık süre bitimine 1  ya da 2 ay kala yenileme işlemini yaptırmaları gerekmektedir.  Markalar başvuru tarihinden itibaren koruma sağladıkları için markanın yenileme tarihi hesaplanırken tescil tarihi değil başvuru tarihini baz alması gerekmektedir.

Marka Tescili Nereye Yapılır?

Türk Patent ve Marka Kurumu üzerinden tescil başvurusu bulunan markalar yenilenmemesi durumunda tescil başvurusu iptal olup 3. kişilerin kullanımına açık olacaktır. 3. kişiler tarafından tescil başvurusu yapılacak markalar ancak dava ile iptali sağlanabilir. Dava süreci uzun, masraflı ve kesin sonuca ulaşmayan bir süreçtir. Bu yüzden marka tescil kaç yıl geçerli sorunuza cevap olarak 10 yıllık bir sürenin bulunduğunu belirtir, bu süre takibi için ve marka tescil yenileme işlemleriniz için uzman bir vekilden danışmanlık almanızı öneriyoruz.

marka tescil kaç yıl geçerli

Marka Yenilemeleri Türk Patent ve Marka Kurumu üzerinden yapılmakta olup, Marka Tescil Kaç Yıl Geçerli ve Marka Tescil Yenileme sorularınız başvuru işlemleriniz için danışmanlık için danışmanlarımızdan burayı tıklayarak ücretsiz bilgi alabilir ve işlemlerinizi başlatabilirsiniz.