Skip to main content
Marka Tescilİsim Tescil

Marka Tescili İçin Gerekli Evraklar

By Eylül 5, 2023No Comments

Marka Tescili İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Marka Tescili için Gerekli Evraklar başvuru yapılacak ülkeye ve başvurduğunuz marka tescil ofisine bağlı olarak değişebilir. Türkiye üzerinden yapılacak marka tescil başvuruları Türk Patent ve Marka Kurumu üzerinden yapılmaktadır. Türk Patent ve Marka Kurumu üzerinden yapılacak marka tescil başvurularında gerekli evraklar aşağıda yer almaktadır.

marka tescili için gerekli evraklar

Marka Tescili için Gerekli Evraklar;

  1. Marka Başvuru Formu: İlgili marka tescil ofisinden veya online platformlardan temin edebileceğiniz başvuru formunu doldurmanız gerekecektir. Bu form, markanızın adı, sınıflar (hangi mal veya hizmetler için tescil istediğiniz), marka sahibinin bilgileri gibi temel bilgileri içermelidir.
  2. Marka Örneği: Markanızın görsel örneğini veya logosunu sunmanız gerekmektedir. Bu, markanızın nasıl göründüğünü göstermek için önemlidir. Markanızın logo tasarımı için özel boyutlandırma istenmekte olup, marka tescil logo boyutunuzu burayı tıklayarak öğrenebilirsiniz.
  3. Mal veya Hizmet Sınıfları Listesi: Hangi mal veya hizmetler için marka tescili istediğinizi belirtmelisiniz. Bu, uluslararası sınıflandırma sistemine göre yapılır ve markanızın hangi faaliyet alanında kullanılacağına göre marka sınıflarınız belirlenir.
  4. Ödeme Makbuzu: Marka Tescil Başvuru ücretini ödediğinize dair bir ödeme makbuzu veya dekont sunmanız gerekmektedir.
  5. Marka Sahibinin Bilgileri: Başvuru sahibi şahıs ise kimlik ve adres ve iletişim bilgileri, şirket adına marka müracaatı yapılacak ise şirket bilgilerinin (resmi unvan, adres, iletişim bilgileri, vergi no ,vergi dairesi gb.) bilgilerinizi sunmanız gerekmektedir.
  6. Vekil Beyanı (İsteğe Bağlı): Marka başvurunuzu bir avukat veya vekil aracılığıyla yapacaksanız, vekil beyanını da sunmanız gerecektir. Vekil üzerinden yapılacak marka başvuruları daha az hata yapmanıza ve profesyonel bir destek almanızı sağlayacaktır. Markanız ile ilgili Vekil üzerinden başvuru yapmanız için burayı tıklayabilir profesyonel destek alabilirsiniz.
  7. Önceden Kullanım Belgeleri (İsteğe Bağlı): Bazı ülkelerde, markanızın daha önce kullanıldığını veya ticari faaliyetlerde bulunduğunu gösteren belgeler sunmanız istenebilir.

Türk Patent ve Marka Kurumu üzerinden ya da bir vekil  ile iletişime geçerek hangi belgelerin tam olarak gerektiğini öğrenmeniz önemlidir.

Marka Tescili için Gerekli Evraklar Nelerdir? Marka Tescil Başvuru işlemleriniz için markanızı ücretsiz olarak sorgulatabilir ,Marka tescili için gerekli evraklar bilgisine ulaşmak için danışmanışmanlarımızdan ücretsiz ön bilgi alabilirsiniz, buraya tıklayarak danışmanlarımıza ulaşabilirsiniz 🙂